 | Skjern-Tarm U-19 2011 efterårets mål, efterårets værdifulde spiller og efterårets Skjern-Tarm spiller Skjern GF Fodbold 21. november 2011 - 16:44 af: Administrator I forbindelse med årets afslutningstest i SG fodbold den 12.11.2011 deltog Skjern-Tarm U-19 med 25 spillere... | I forbindelse med årets afslutningstest i SG fodbold den 12.11.2011 deltog Skjern-Tarm U-19 med 25 spillere og ledere ud af en samlet flok på 34 mand reg. medlemmer, det var ganske flot og vi havde en rigtig fin aften, sammen med senior herre og damer og en del ledere i SG.
I forbindelse med den aften uddelte vi 3 priser til spillere i U-19 afdelingen. | Efterårets mål: Bedste scoring udvalgt ud af de 57 scoringer vi har lavet i efteråret.
Årets mål scoret af Jannik Kjær fra Tarm, medlem i TIF
Scoring til 1-0 i sejren mod Holstebro mesterrække hold, i pokalkampen den 23-8-11 på Skjern Stadion. Malte Jakobsen vinder bolden i et genpres og spiller hurtigt bolden videre til Morten Egsgård ude ved højre sidelinje, Morten ser at Jannik Kjær kommer stormende ind i feltet og han et sender perfekt bolden hårdt ind i bagerste område hvor Jannik kommer flyvende ind i bolden ved bagerste stolpe og med hovedet brager han bolden op i mål hjørnet til en 1-0 føring og sejr til Skjern-Tarm U-19 holdet.
Et helt igennem fantastik flot mål men lige så meget afleveringen.. | | Efterårets værdifulde spiller MVP: - most valuable player, dækker mål, oplæg og betydning for holdet.
Morten Egsgård fra Tarm, medlem i SG
19 scoringer samt 11 assister til scoringer, bl.a. oplægget til årets må vidner om klasse og gør helt naturligt Morten til efterårets MVP.
Morten er samtidigt en der går forrest når der skal arbejdes i de hårde kampe og der er ingen tvivl om at han har været en meget, stor faktor for at vi er kommet videre til pokal kvartfinalen i pokalturnering, hvor vi skal spille mod EFB liga hold den 8.5.2011 | Efterårets Skjern-Tarm U-19 spiller: Dækker træningsflid, kampantal, deltagelse i arrangementer samt kammerartlig.
I en meget tæt kamp mellem 6 spillere vandt Martin Pilgård Jensen fra Skjern medlem af SG.
I et point system der maksimum kan give 90 point gav følgende resultat. Førstepladsen Martin P. Jensen medlem af SG med 78,3 point. Anden pladsen Janushan Easwaran medlem af SG han fik 75,9 point. Tredje pladsen Lasse Kristensen medlem af TIF han fik 75,1 point. Martin kom tilbage til klubben i sommeren, han ville spille på 7 mands holdet, men lagde ikke skjul på at han ville gøre alt for at spille sig i A holds truppen.
Da vi sidst i august spurgte spillerne om vi skulle forsøge at eftertilmelde et B række hold var han den første der sagde ja.
Martin fik dog blot 3 kampe på B-holdet, så blev han rykket op på A-holdet som erstatning for Thomas Vilhelmsen der blev svært skadet i pokal kampen mod Varde.
Siden har han stort set været en sikker mand i start elveren, og har gjort det rigtig flot i samtlige kampe.
Martin har haft et enkelt afbud til træning og spillet i alt 13 kampe, 3 for B og 10 for A holdet. Rigtig flot af Martin der også er en rigtig god kammerat for alle i Skjern-Tarm gruppen. Samlet pointstatistik. Peter L. Kirchhecker | | 




 










 |